Túra NSS do Západných Tatier, 12. apríl 2008

Prišla sobota a s ňou aj ďalšia túra organizovaná NSS. Tentoraz naši kamaráti z Liptova naplánovali túru do Západných Tatier. Stretli sme sa za obcou Jalovec pri Liptovskom Mikuláši a aj napriek meškaniu nás východniarov sme sa vybrali smerom do hôr, smerom do Tatranského národného parku. Aj keď cesta od začiatku mala slušné stúpanie, terén bol príjemný a my sme sa mohli kochať výhľadom do dolín. Na jednom mieste sa dalo zísť pár metrov z chodníka a prezrieť si dieru v skale, ktorá slúžila ako úkryt skupinke psožrútov, nazývaných aj partizáni. Postupne s výškovými metrami pribúdali aj miesta pokryté snehom a asi od výšky 1000 metrov sme si cestu razili snehom, ktorý sa miestami nepríjemne šmýkal. Studený a mokrý sneh a nie veľmi prepracovaná kondícia poháňali viacerých do nášho prvého cieľa, do Chaty pod Náružím.

Chatu stojacu vo výške 1420 metrov sme dosiahli v plnom počte, bez strát (20 ľudí a 2 psy), a v teple chaty sme si vychutnávali teplý čaj, jedlo a aj nejaké sladké maškrty. Zapísali sme sa do návštevnej knihy, spravili sme si spoločnú fotku a tí, ktorí neboli úplne zničení a chtiví do ďalších výstupov sa vybrali na Malú Kopu, do výšky 1637 metrov. Odľahčení od batohov sme pri výstupe nasadili rýchle tempo a snažili sme sa dosiahnuť vrchol, kým sa nezhorší počasie, pretože začala stúpať hmla a viditeľnosť sa znížila na pár metrov. Vrchol sme dosiahli asi po necelej polhodinke a po spoločnej vrcholovej fotke sme sa vybrali späť k chate. Hory nám ukázali svoju premenlivú tvár a už pri zostupe k chate sa začalo vyjasnievať. Zostup z chaty za slnečného počasia prebiehal v dobrej nálade a k autám sme sa vrátili trochu inou cestou ako sme šli hore. Rozlúčili sme sa, každý sa pobral svojim smerom k svoju domovu.

A kam nabudúce? Uvidíme, je ťažké sa rozhodnúť, veď na malom Slovensku je veľa úžasných miest vhodných na takého veľmi príjemné výlety.