Výlet do Slovenského krasu – Zádielska dolina a Turniansky hrad

V sobotu 5. apríla sme sa my, členovia NSS, spolu s kamarátmi z Košíc vybrali obzrieť si krásy Slovenského krasu. Národný park Slovenský kras s rozlohou 440 km2 je najväčšie krasové územie v strednej Európe a je zapísané do zoznamu Svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Naším cieľom bola najmä Zádielska dolina a Turniansky hrad.

Aj keď v tento deň nám rozhodne počasie neprialo a neustále viac či menej mrholilo, náš výlet sme začali a neskôr aj ukončili v dobrej nálade v Turni nad Bodvou. Z Turne sme sa vybrali po poľnej ceste do Zádielu, peknej rázovitej obce, ktorá je vchodom do najhlbšej úzkej tiesňavy Slovenska, do Zádielskej doliny, ktorej maximálna výška je takmer 400 metrov a v najužšom mieste má len 10 metrov. Cesta dolinou bola príjemnou prechádzkou popri hučiacom potoku Blatnica a vyústila na križovatke pri horárni. Tu sme si odpočinuli, naplnili sily a vydali sme sa strmším stúpaním na hrebeň. Na hrebeni sme si mohli vychutnať krásne výhľady na Zádielsku dolinu a na široké okolie.

Hrebeň, po ktorom naša cesta pokračovala, tvoria planiny, na ktorých sme mohli vidieť veľmi krásne kvety Ponikleca. Popri strmom zráze sme sa postupne dostali až na úroveň lesa, kde sme pokračovali po kamenistom a šmykľavom teréne modrou značkou smerom k Turnianskemu hradu. Hrad stojí na výraznom špicatom hradnom kopci a je dominantou okolia. Počiatky hradu sa datujú na 13. storočie a v súčasnosti z neho ostali len zrúcaniny. Po krátkej prestávke sme sa po chodníku vybrali dolu do Turne nad Bodvou, kde nás výlet končí. Trochu premočení od dažďa a unavení z cesty sa rozchádzame, ale už sme dohodnutí na ďalší výlet, tentoraz do Západných Tatier.