Cigánska otázka na Slovensku

CigániPo dlhom čase sa na Slovensku konečne začína rozprávať o probléme, ktorým sú neprispôsobiví cigáni. Dnešný stav je už totiž na nevydržanie. Potvrdzuje to okrem iného aj účasť obyvateľstva na akciách v Šarišských Michaľanoch, Prešove a Krompachoch, kde sa ku organizátorom nebálo pridať aj značné množstvo domácich.

Možno sa pýtate, ako je možné, že médiami onálepkované združenia, takými slovami ako extrémistické, fašistické, rasistické atď., majú zrazu takú podporu širokej škály verejnosti? Je na to jednoduchá odpoveď. Kalich trpezlivosti sa už totiž prelial, keďže neustála pasivita našich politikov je na nevydržanie. Problém pomaly, ale isto, prerastá spoločnosti cez hlavu a ľudia chcú poznať odpovede na otázky súvisiace s touto problematikou. Ľudia pri tejto príležitosti taktiež začínajú vidieť pravú tvár vybraných médií, politikov a polície.

Nikto z nás neodsudzuje celé cigánske etnikum, ale bohužiaľ, faktom je, že jeho drvivá väčšina sa po celé stáročia na našom území nevie a nechce etablovať do spoločnosti a my tým trpíme. Jediné o čo ide nám všetkým je to, aby sme mohli my, pracujúci občania, v pokoji a bez strachu žiť u nás doma, v tomto štáte.

V čom ďalej konkrétne panuje nespokojnosť zo strany majority? Občania pociťujú na vlastnej koži uplatňovanie dvojitého metra. Vidia, že cigáni dostanú od štátu všetko zadarmo, vrátane bytov a domov, ktoré si úplne zničia, čo je pre normálnych ľudí nepochopiteľné a musí sa ich to poriadne dotknúť, keďže oni, slušní a pracovití, ak chcú vlastné bývanie, musia sa zadĺžiť pomaly na celý život a Pán Boh chráň, žeby prišli dlhodobejšie o prácu. Veľmi reálne im potom hrozí, že sa ocitnú spolu so svojimi rodinami na ulici.

Ďalším problémom, ktorý trápi spoločnosť je, že cigánske deti (ktorých neustále pribúda kvôli výhodným prídavkom) dostávajú na rozdiel od majoritných detí desiaty a školské pomôcky v školách zadarmo. Ku tomu možno zarátať aj motivačný príspevok, aby sa vôbec do školy uráčili dostaviť. Týmto sa to však nekončí.

Na východe Slovenska majú slušní ľudia aj ďalšie vážne problémy. Ako je možné, že občania tejto krajiny sa musia báť na vlastnom pozemku o to, čo si vypestujú ťažkou a poctivou prácou? Cigáni jednoducho prídu, s pocitom beztrestnosti, a pokradnú úrodu. Nedajbože sa človek ozve a bráni si majetok. Hneď mu je v lepšom prípade vynadané, v horšom skončí bez oka, alebo v truhle.

Veľké nebezpečenstvo pre spoločnosť spočíva v toluénovej závislosti cigánskych detí. Pod vplyvom jedovatého toulénu sú hrozbou nielen sami sebe, ale najmä okoliu. Správajú sa nevypočitateľne! Pri ich nepríčetných stavoch často dochádza k ohrozeniam života okoloidúcich.

V tejto súvislosti sa aj pani starostka obce Svinia v Prešovskom okrese pre týždenník Plus 7 dní vyjadrila takto: „To nie je rasizmus, toto je rómsky teror. Pani, ktorá ide o paličke z obchodu s dvomi taškami, mi príde plakať, že cigánčatá do nej hádzali kamene.“ (Plus 7 dní, 20. 8. 2009, č. 34, s. 27.)

Čuduje sa ešte niekto, že ľudia sa konečne ako-tak vzchopili a verejne povedali, čo si o tomto zatiaľ neriešenom, ale určite riešiteľnom probléme myslia? Vypočujú ich volania po zákonnosti politici, ktorí od nich dostali mandát?

Autor: Ctibor