62. výročie vraždy Dr. Jozefa Tisa, 18. apríl 2009, Bratislava

Jozef TisoDňa 18. apríla 1947 zomrel mučeníckou smrťou rímskokatolícky kňaz a prezident 1. Slovenskej republiky, Dr. Jozef Tiso. V 62. výročie jeho popravy sme sa zišli pri múre bratislavského Justičného paláca, za ktorým bol pán prezident popravený, aby sme si kolektívne, formou modlitieb a rečníckych vystúpení, zaspomínali na udalosti spojené s jeho životom a smrťou.

Rečníci v priebehu spomienky vyzdvihli životné dielo Dr. Tisa a pozastavili sa nad okolnosťami, za akých bol znesený z tohoto sveta. Rečníci taktiež vykreslili neudržateľnosť bodov obžaloby, na základe ktorých bol prezident popravený, ako aj vyzdvihli význam a zmysel jeho samotnej mučeníckej smrti, spolu z jeho poslednými odkazmi venovanými slovenskému národu. Spomienky sa taktiež tradične zúčastnil pán Tatran, žiak pána prezidenta. Vo svojom vystúpení rozpovedal príhody spájajúce sa s osobou Dr. Tisa, ktoré zaznamenal počas jeho a svojho spoločného účinkovania na učiteľskom ústave v Bánovciach nad Bebravou.

Po ukončení akcie sa naša malá skupinka z východu premiestnila na Martinský cintorín situovaný v Ružínove, kde sme na hrobe nášho veľkého martýra zapálili sviece a zložili mu hold formou modlitby.

Naša úcta patrí Vám Pán prezident, nikdy nezabudneme na Vaše dielo a Vašu obetu v prospech nás!