Veľkonočná nedeľa

RVšeobecné poučenie o Veľkonočnej nedeli podľa XIV. vydania Nábožných výlevov Dr. Radlinského z roku 1945

Najväčším sviatkom kresťanstva je Veľkonočná nedeľa, v ktorú oslavujeme to veľké tajomstvo, ktoré sa stalo pred úsvitom tohto dňa, keď totiž usmrtený a pochovaný Kristus svojou mocou ako víťaz vstal z hrobu. O tejto neodškriepiteľnej pravde sv. Pavol povedal: „Márne by bolo naše kázanie, márna by bola i naša viera, keby Kristus nebol vstal z mŕtvych. Sviatok tento je sviatkom sviatkov a nedeľou nedieľ.

Židovská a kresťanská Veľká noc

Židia v Starom zákone slávievali každoročne Veľkú noc na Read more

„Nemôžem opustiť ľud svoj!“ – príhovor M. Ambróza nad miestom narodenia sa pre nebo J. Nemca

IMG_4174-1Milé sestry, milí bratia, alebo pokrokovo vážení páni, vážené dámy!

Áno, aj takto sa mení pohľad na ľudí a vzďaľuje sa človek od človeka. Môžeme si povedať, že je to len pozdrav a zdvorilé oslovenie, ale v skutočnosti nám fráza dámy a páni nahradzuje slová sestry a bratia, ktoré majú hlbší význam.
Keď niekoho oslovíme sestra a brat v našej pokrvnej rodine, ide o veľmi blízke osoby. V našej veľkej katolíckej rodine tým vyjadrujeme puto, ktoré spája nás všetkých s Pánom Ježišom Kristom. Tomuto putu rodiny veľmi dobre rozumel aj Ján Nemec, keď ho prosili, aby odišiel pred partizánmi. On vtedy uplatnil toto svoje puto Kristovej Read more

Úspešných absolventov VIII. ročníka Memoriálu Jána Šmigovského vyznamená jeho syn – pán Vladimír Šmigovský

ilustráciaVIII. ročník Memoriálu Jána Šmigovského, ktorý sa uskutoční presne v sedemdesiatom roku od nehanebnej popravy-vraždy podplukovníka, bude niečím výnimočný – všetkých úspešných účastníkov totiž vyznamená pamätným odznakom 74-ročný syn pplk. Šmigovského – pán Vladimír. Nenechajte si preto ujsť túto veľkú príležitosť, kedy aj vy budete môcť prijať vyznamenanie z rúk človeka, ktorému prúdi v žilách krv hrdinu.

Stretneme sa o polnoci, medzi piatkom 28. augusta a sobotou 29. augusta 2015 v Prešove pri Konkatedrále sv. Mikuláša.

Všetkých, ktorí sa nebudú môcť zúčastniť Memoriálu, pozývame na pietnu spomienku, ktorá sa uskutoční v Spišskom Podhradí pri hrobe Read more

1 2 3 12