Galimatiáš á la SME a nazretie do psychiky tohto denníka

SME vychcaníZopár dní už slovenskou verejnosťou rezonuje záležitosť Devínsko-Novoveskej masovej vraždy. V tie prvé bolo možné zaznamenať, ako sa médiá prebiehajú v informovanosti obyvateľstva, dobre že nie sekundu po sekunde, reku, aby náhodou niekomu niečo dôležité neušlo a nemal by čo večer v krčme, či v rámci iného pravidelne absolvovaného a povinného kultúrneho vyžitia rozoberať. Okrem iných médií, samozrejme ako inak, ak nie objektívnou informovanosťou a patričným nasadením, tradične vyniká denník SME. Okrem celého radu informácií k prípadu poskytnutých z prava, ľava, hora, dola, vnútra i vonkajška sa tento výborný, nikdy sa nemýliaci a vždy len pravdu hlásajúci denník hneď na úvod prezentoval článkom, v ktorom okrem iného uviedol:

Podľa Lipšica rodina patrila k rómskemu etniku.

Toto konštatovanie denníku nahralo na rozbehnutie a následné živenie jeho, zdá sa, jednej z obľúbených tém – rozoberania neznášanlivosti Slovákov voči cigánom. V tomto konkrétnom prípade sa šlo cez navodenie dojmu možného rasového motívu vraždy. Poďme ale ďalej.

V tom istom článku je možné vzhliadnuť video od milovníka všetkého slovenského – Eugena Kordu. Video nesie názov Rodina zavraždených vraha poznala.

Po spustení zistíme, že na kameru rozprávajú dvaja cigáni, teda z názvu v spojitosti s obrazom vyplýva, že denník SME nám chce povedať to, že rodina zavraždených je cigánska a tým pádom ide za jedným zo svojich cieľov – živiť rasový motív vraždy.

Na druhý deň (31. 8. 2010) SME v jednom článku uvádza:

Útočník, ktorý bol podľa polície nezamestnaný a venoval sa aktivitám v klube vojakov v zálohe, zastrelil šesť členov rómskej rodiny zo susedstva.

SME teda opäť tvrdí, že väčšina obetí pochádzalo z cigánskej rodiny a samozrejme naďalej živí rasový motív vraždy.

Po zverejnení identity obetí streľby mestskou časťou Devínska Nová Ves prišiel však zlom (2. 9. 2010), denník SME musel od svojho zámeru upustiť a v ďalšom článku konštatuje:

Obeťou strelca z Devínskej Novej Vsi sa stal aj Jozef Putik (49). Bol druhom Márie Slezákovej a otcom Jozefa Slezáka. Zo všetkých obetí masakry iba on bol Róm.

Upúšťa tak od rasového motívu vraždy (aj keď nie úplne), ktorý by veľmi rád rozpitvával. Pre tentoraz to teda nevyšlo.

Karta sa ale obracia a maestro redaktor SME Morvay sa snaží so svojím komentárom hodiť prípad do iného svetla:

Väčšina zahraničných médií bez veľkého premýšľania okamžite prijala rasový motív hromadnej vraždy v Devínskej Novej Vsi. Niet sa im čo čudovať, dobre to zapadalo do nového záujmu o situáciu Rómov v postkomunistickej stredovýchodnej Európe, podnieteného ich deportáciami z Francúzska.

Tým sa snaží dostať SME do pozície periodika, ktoré pristupovalo v tomto prípade k spojitosti s rasovým motívom vraždy ako inak ak nie opatrne. Opak je však pravdou. Tento muž s tak slovansky znejúcim menom to po uvedení rasového motívu ako jedného z možných motívov vraždy svojim nasledujúcim konštatovaním dokladá. Popri tom si nezabúda pichnúť do národovcov.

V Devínskej Novej Vsi mohol rasový motív byť jedným z motívov páchateľa. Medzi množinami ľudí zamilovaných do zbraní a tými, čo majú sklony k čiernobielemu videniu sveta vrátane nacionalizmu a rasizmu i k ráznym a násilným riešeniam reálnych či domnelých problémov, je výrazný prienik.

Na záver treba dodať, že SMEtiari by si radi zažonglovali s jednou zo svojich vďačných tém, žiaľ nevyšlo im to podľa predstáv. Snažili sa teda vec „rasového úmyslu“ zahrať do autu. Naskytá sa ale otázka, akú výpovednú hodnotu majú články SME, keď sa v nich tak od buka do buka narába so spoločensky citlivými informáciami?

To, že zopár autorov článkov, reagujúcich na vec streľby prebralo informácie hovoriace o cigánskych mŕtvych je jedna, viac-menej neškodná vec. Druhá vec je závažnejšia. Je možné si v tejto súvislosti napríklad spomenúť, ako svojho času vyšla z istého periodika informácia, kde bolo konštatované: „Americkí vojaci zhanobili Korán tým, že ho spláchli vo WC.“ V jednej krajine arabského sveta ako reakcia na to začala mohutná demonštrácia, kde prišlo o život viacero ľudí. O pár dní periodikum správu dementovalo, že nič také sa nestalo.

Aj takéto tragické následky môže mať zavádzajúca informácia na zvlášť háklivú spoločenskú tému. Trápi to však SME? Sotva. Vytváranie galimatiášu je predsa prospešné pri inštalácii NWO a v tom sú SMEtiari majstrami.

Autor: Radovan Novotný