Nezmyselná hra o to, kde má, alebo nemá byť socha kráľa Svätopluka

SvätoplukJediné, čo v dnešných časoch neviem pochopiť, je to, ako môže niekto vykonávať verejnú činnosť, resp. robiť politiku, keď jeho postoje sú očividne protislovenské. Myslím si, že žiaden štátnik by nemal brojiť proti vlastnej histórii, ktorá poukazuje na to, že slovenský národ nie je národ bez histórie a tradície, ale práve naopak.

Čo je to za nenormálne zmýšľanie daných pánov, ktorí sa majú zastávať tohoto štátu, národu a ich symbolov? Ako je možné, že socha Svätopluka Sulíkovi prekáža pred hradom preto, že ju dala postaviť predchádzajúca garnitúra? Veď každému to môže byť jedno či to inicioval SMER alebo niekto iný. Hádam každý z nás vie, že dané osobnosti našich dejín potrebujú aj patričné a dôstojne miesto, akým určite je aj terajšie miesto Svätoplukovej sochy v Bratislave. A len preto, že to nedala postaviť terajšia garnitúra to už zrazu nie je v poriadku? To hádam nemyslia vážne. Alebo im prekáža to, že Svätoplukova tradícia predstavuje v symbolike prútov svornosť? Nie je toto práve tým najväčším strašiakom tých, ktorí nemajú záujem o svornosť nášho národa, ale naopak, o jeho nesvornosť a tým aj jeho postupné prekrúcanie dejín, na ktoré môže byť skutočne právom hrdý? Každý z nás sa môže nad týmto zamyslieť. Prečo to tak je a prečo by mali prekážať podobné sochy alebo pamätníky? Veď hádam sme ešte stále v prvom rade Slovákmi a až potom Európanmi.

Hádam ani nejestvuje žiaden štát v Európe, ktorý by išiel proti svojej histórii a osobnostiam, ktoré majú poukazovať na identitu daného národa. Kam by dospeli takéto postoje? No jedine k vykoreneniu.

Ďalšia vec, ktorá ma nenormálne iritovala, bola tá, že dvojkríž na Svätoplukovom štíte bol označený za fašistický. Tak takéto fámy sú už nehoráznou demagógiou. Je úplne jedno, či je daný dvojkríž rovnoramenný a či nie je. Každý z nás si už mohol všimnúť to, že podobný dvojkríž sa vyskytuje v heraldických znakoch niektorých miest a obcí. A to či samotný dvojkríž je rovnoramenný alebo nie je, to je totálna absurdita. Samotný symbol dvojkríža je už po tisícročie využívaný, či v predkresťanských tradíciách, kde predstavuje rôzne svety, alebo pre účely našej kresťanskej tradícii, ktorá ako už každý z nás vie, je spojená s príchodom Cyrila a Metoda. Táto tradícia je ešte stále zakotvená v našej ústave!

Preto sa pýtam milé Slovenky a Slováci? Prečo nám stále vládnu ľudia, ktorým ani kútikom duše nezáleží na budúcnosti Slovákov a Slovenska? Lebo keď budeme šliapať po vlastnej histórii a tradíciách, tak žiadnych Slovákov a Slovenska už viac nebude.

Autor: Ctibor