Nové slobodné Slovensko
NSS na FB

Peknú mrazivú nedeľu sme sa stretli v Starom Smokovci, aby sme sa vydali na výstup na Téryho chatu. Ráno, okolo 9:00, sme sa začali schádzať pri stanici pozemnej lanovky na Hrebienok. Po príchode všetkých účastníkov z takmer každého kúta Slovenska, z Humenného, Vranova nad Topľou, Prešova, Východnej a Liptovského Mikuláša sme sa o 9:15 vydali na výstup. Počasie bolo pekné, len kde tu mráčik, takže sme sa tešili peknej viditeľnosti. Po tom, čo sme minuli Zámkovského chatu sa začala ta pravá vysokohorská túra. Snehu a mrazivého vetru pribúdalo. Popri miernom prevýšení sa stúpanie na záverečných asi 200 výškových metrov poriadne zdvihlo a miestami bolo potrebné zapnúť aj 4X4 . Prebrodiť si cestu na hor, to bol v tej chvíli náš jediný cieľ. V ten deň sme boli prvými návštevníkmi raziacimi si cestu cez noc zasneženou cestičkou nahor. Nevadilo nám to. Tešila nás predstava, že po námahe nás čaká cieľ výstupu a zaslúžený odpočinok. Po príchode k chate nás čakal mierny vietor s rozvíreným namŕzajúcim snehom a teplota -7 stupňov Celzia. Na chate sme sa občerstvili, porozprávali a prebrali budúce plány na túry. Na ceste dole to bolo rýchle a príjemne kĺzanie, alebo váľanie, miestami viac ako metrovou nádielkou snehu.

Téryho chata leží v Malej Studenej doline pri Piatich Spišských plesách. Svojou nadmorskou výškou 2015 m.n.m. je druhá najvyššie položená, po chate pod Rysmi. Bola postavená roku 1899 podľa projektu spišskosobotského architekta Gedeona Majunkeho a pomenovaná podľa banskoštiavnického lekára Edmunda Téryho, ktorý sa zaslúžil o rozvoj tatranskej turistiky v našej vlasti.

 Richard Stohl

 

Pridané: 08. 01. 2013 Rubrika: Výlety
Darčekové predmety NSS Jozef Tiso Dielňa sv. Jozefa Sacrum Imperium REX! Krása liturgie Te Deum Vendée Monarchia Integrální katolíci